Jak usunąć filtr DPF?

Czy usunięcie filtra cząstek stałych jest legalne?

Mówiąc wprost – nie. Brak filtra w samochodzie i emulator w zastępstwie aby pozbyć się błędów na desce rozdzielczej jest przeciwko prawu. Głównym tego powodem jest zanieczyszczanie środowiska, co grozi wysokimi karami pieniężnymi. Warto zaznaczyć, że samo usunięcie filtra z układu nie jest nielegalne, nielegalnym jest poruszanie się samochodem z wyciętym lub wymontowanym filtrem DPF.

Jest to popularna taktyka wielu serwisów czy “podwórkowych majstrów” w celu rzekomego uniknięcia opłat regeneracji itp. Oczywistym faktem jest, że nie unikniemy tym dodatkowych opłat a wręcz przeciwnie – będziemy zmuszeni opłacić mandat, kupić nowy filtr i go zamontować, ponieważ bez niego nasz pojazd utraci możliwość poruszania się po drogach.

Jak wymontować DPF?

Aby bezproblemowo wyciągnać filtr z układu samochodowego należy zapoznać się wpierw z jego budową, a następnie wymontować wykręcając śruby mocujące. Ważne jest aby nie uszkodzić elementów w pobliżu. Często DPF posiada blisko siebie dodatkowe blaszki chroniące lub mocujące, je również trzeba ostrożnie wyjąć i schować tak aby ich nie zgubić.

Czym jest wycinanie katalizatora?

Wiele osób może mylić demontaż filtra z jego wycięciem. Jak wspomnieliśmy na wstępie tego typu technika jest nielegalna w naszym kraj natomiast wiele kierowców kusi się na tą metode.

Polega to na dosłownie wycięciu za pomocą szlifierki kątowej – filtra z układu i wstawianiu w jego miejsce innej rury, która wyprowadzi spaliny do reszty układu wydechowego. Jeżeli chcesz wymienić filtr na nowy lub wyjąć go na czas regeneracji zdecydowanie nie możesz go wycinać. Nie będzie się on nadawał do dalszego użytku oraz utrudni to montaż nowego filtra.

Jak spakować filtr DPF do regeneracji?

Aby twój filtr cząstek stałych dotarł do nas bezpiecznie spakuj go w następujący sposób:

  • Zapakuj go w odpowiednich wymiarów karton – to ważne aby nie było za dużo luzów, przez które w transporcie filtr może ulec uszkodzeniu.
  • Zabezpiecz filtr dodatkową folią lub wypełniaczami – nie chcesz chyba uprzykrzać życia innym klientom paczkomatu lub kurierom ubrudzoną paczką.
  • Odsyłamy filtry dokładnie w ten sam sposób w jaki do nas docierają zatem zadbaj o jego opakowanie, tak jak oczekiwałbyś tego od nas 🙂
Regeneracja DPF kurierem

Ten post ma jeden komentarz

  1. Szukarki

    Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!

Dodaj komentarz